Hem Reflektera mera Olika sammanhang

Olika sammanhang

Att undervisa för hållbar utveckling i till exempel Ghana innebär naturligtvis helt andra utmaningar och kräver andra prioriteringar än att undervisa i Sverige. Men även inom ett och samma land, eller en och samma stad, kan innehåll och metoder för lärande för hållbar utveckling skilja sig mellan olika skolklasser. Undervisningen bör anpassas utifrån de förhållanden som råder i varje klass. Vilka frågor är viktiga att lyfta i denna miljö? Vem avgör vad som är viktiga frågor? Vilka kompetenser behöver speciellt utvecklas?

Därutöver rör sig undervisningen i olika sammanhang, som:

  • att gå från det mer individuella lokala till det gemensamma globala
  • skapar medvetenhet om "här och nu",  med kunskaper om vår historia och med tankarna i framtiden
  • innebär skola i samspel med samhälle, kultur och natur
  • att gå från ämnesdjup till mer holistiska perspektiv
  • synliggör konsekvenser av våra prioriteringar och beslut för ekonomi, miljö och sociala aspekter.

 

Tillbaka >>

 
 

Nyheter Miljö Aktuellt

Om sidan

Webbsidan är ett samarbete mellan Malmö högskola och Miljöförvaltningen Malmö stad, inom ramen för RCE Skåne

skane_rgb_pos_r2

 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack