Policydokument Hållbar utveckling
 
Hem Policydokument Policydokumentens historia

Policydokumentens historia

Nedan ges ett antal referenser till olika internationella dokument och överenskommelser som tar upp hållbar utveckling och utbildning för hållbar utveckling. Sammanställningen är gjord av nätverket Högre utbildning för Hållbar utveckling, HU2, www.hu2.se

  • Vår gemensamma framtid, informellt Brundtlandrapporten, (egentligen Report of the World Commission on Environment and Development: Our Common Future) är en rapport som skrevs av Världskommissionen för miljö och utveckling på uppdrag av Förenta nationerna 1987
  • Redan i AGENDA 21 från 1992 ägnas ett helt kapitel åt ”Att främja utbildning och höja det allmänna medvetandet”. I kapitlet finns också hänvisning till UNESCO:s arbete. Se även Agenda 21 och Riodeklarationen där Regeringskansliet ger en historisk bakgrund till hållbar utveckling.
  • 2004 genomfördes en internationell konferens om lärande för hållbar utveckling ”Learning to change our World” i Göteborg. Efter konferensen överlämnades ”Att lära för hållbar utveckling, Betänkande av Kommittén för utbildning för Hållbar Utveckling,  SOU 2004:104” till Utbildningsdepartementet. Detta förslag ledde sedan fram till bland annat ändring av Högskolelagen 2006.

  • Underlag för deklarationen var rekommendationer utarbetade dels under en serie av fem internationella workshops 2005-2008, anordnade av Göteborgs universitet och Chalmers i samarbete med svenska Unescorådet; Göteborgsdeklarationen, dels vid fyra konferenser i övriga världsdelar samt Bonn-deklarationen, som antogs vid UNESCO:s toppmöte med 900 deltagare i Bonn 090401.
 

 

Policydokument Hållbar utvecklingPolicydokument hållbar utveckling Calcutta

 

Nyheter Miljö Aktuellt

Om sidan

Webbsidan är ett samarbete mellan Malmö högskola och Miljöförvaltningen Malmö stad, inom ramen för RCE Skåne

skane_rgb_pos_r2

 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack