Policydokument Hållbar utveckling
 
Hem Policydokument Strategi för utbildning för hållbar utveckling - UNECE

Strategi för utbildning för hållbar utveckling - UNECE

United Nations Economic Commission for Europe UNECE är en av FN:s fem regionala kommittéer. Organisationen bildades 1947 och består av 55 medlemsstater från Europa, Nordamerika och Centralasien och Södra Kaukasien. Sverige har varit medlem i organisationen sedan den 28 mars 1947. Den främsta uppgiften för UNECE består i att uppmuntra till ekonomiskt samarbete mellan medlemsstaterna. Arbetet fokuseras på ekonomiska analyser, miljöfrågor, hållbar energi, handel och industri, transporter samt vattenfrågor. UNECE rapporterar till FN:s ekonomiska och sociala råd, ECOSOC (United Nations Economic and Social Council).

Frågan om utbildning för hållbar utveckling uppmärksammades inför FN:s Internationella konferens om hållbar utveckling i Johannesburg 2002 samt inför den femte alleuropeiska miljökonferensen i Kiev 2003. I Vilnius 2005 beslutade länderna om en UNECE strategi för utbildning för hållbar utveckling. Strategin blir vägledande i genomförandet av FN:s årtionde för utbildning för hållbar utveckling i regionen.

 

 

Policydokument Hållbar utvecklingPolicydokument hållbar utveckling Calcutta

 

Nyheter Miljö Aktuellt

Om sidan

Webbsidan är ett samarbete mellan Malmö högskola och Miljöförvaltningen Malmö stad, inom ramen för RCE Skåne

skane_rgb_pos_r2

 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack