Läromedel inspiration  hållbar utveckling
 

Lärande för hållbar utveckling handlar om hur vi vill forma vår samtid och framtid. Det finns inget givet svar på detta. Undervisningen måste då ta sin utgångspunkt hos dem de berör, eleverna själva, i relation med sin omvärld.  Att starta i elevernas egna frågor och intressen är därför viktigt. Målet är att sträva mot handlingskompetenta elever med förmåga och vilja att agera i den demokratiska processen.

Tillbaka >>

 

Utmärkelser

Utmärkelse Skola för hållbar utveckling

Grön Flagg

Twittra med oss

Twittra med Hållbar utveckling i skolan

Vi följer några intressanta twitters som anknyter till hållbar utveckling. Nyfiken?

 

Nyheter Miljö Aktuellt

Om sidan

Webbsidan är ett samarbete mellan Malmö högskola och Miljöförvaltningen Malmö stad, inom ramen för RCE Skåne

skane_rgb_pos_r2

 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack