Läromedel inspiration  hållbar utveckling
 

Inspiration genom maten

Finansiering Uppbyggandet av webbportalen har finansierats av Sparbanksstiftelsen Skåne genom projektet "Mat och lärande för hållbar utveckling" vid Malmö högskola samt genom Miljöförvaltningens (Malmö stad) anslag för lärande för hållbar utveckling.

Där inget annat anges ansvarar Helen Hasslöf, Lärande och samhälle, Malmö högskola för innehållet på sidan.

 

Tipsa oss om material

Det händer mycket inom lärande för hållbar utveckling och tanken är att HUT i skolan byggs på efterhand, så vi välkomnar material som du som läsare kan tipsa om. Skicka in dina tankar till Helen Hasslöf.

VÄLKOMMEN att finna inspiration för nya tankar!

 

Utmärkelser

Utmärkelse Skola för hållbar utveckling

Grön Flagg

Twittra med oss

Twittra med Hållbar utveckling i skolan

Vi följer några intressanta twitters som anknyter till hållbar utveckling. Nyfiken?

 

Nyheter Miljö Aktuellt

Om sidan

Webbsidan är ett samarbete mellan Malmö högskola och Miljöförvaltningen Malmö stad, inom ramen för RCE Skåne

skane_rgb_pos_r2

 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack